Inga händelser |
Februari månad har fortsatt att domineras av inomhustävlingar och vi har bl.a. haft Kils Inomhusspel och Inneserien 2000 m.
Läs merJanuari månad startar året och vi har haft några deltagare på inomhustävlingar.
Läs merDecember månad avslutar året och långloppscupen i Närke med bl.a. Lucialoppet, Inneserien och Sylvesterloppet.
Läs merNovember månad innehöll bl.a. Kilsbergsleden och MarkaNatten Trailrun.
Läs merOktober månad bjöd bl.a. på vår egna tävling Hostruset men också Å-stadsloppet som många av våra medlemmar brukar springa.
Läs merSeptember månad bjöd bl.a. på klassikerna Spartacusstafetten, Norasjön Runt och Tarstaborgsrundan.
Läs merAugusti månad bjöd som vanligt på en hel del smått och gott i löparväg och det var mycket blågult när tävlingssäsongen åter växlade upp.
Läs merJuli månad hade i sedvanlig ordning ett relativt sparsamt tävlingsschema men några blågula sprang ändå de större tävlingar i länet som erbjöds.
Läs merJuni värmde både i temperaturen och resultatlistorna med blågula ögon. En del inställda lopp i länet dessvärre, men det blev ändå snabba tider och personbästan på en del ställen.
Läs merMaj månad bjöd som vanligt på en hel del lopp och för många var det äntligen dags att visa framfötterna och se om all träning under höst och vår gett resultat. Det har haglat både fina tider och topplaceringar under distriktets arrangemang!
Läs merEfter en lång tid av pandemi, elände och mycket träning/tävling i mindre skala går vi äntligen en (förhoppningsvis) ljusare tävlingssäsong till mötes. Vi tänkte försöka erbjuda månadsvisa summeringar under året och är det någon som vill fylla i eller bidra med egna rapporter från lopp är det självklart bara att höra av sig. Vi håller alla tummar och tår för att saker går mot det normala igen och att vi ses på tävlingshelger, egna arrangemang samt klubbexklusiva aktiviteter framöver!
Läs merEn sen och mörk lördagseftermiddag i mitten på november arrangerade Almby IK ett tufft natttraillopp. Ett par Startare hade laddat sina pannlampor för att ta sig an 6 utmanande kilometer i Markaskogen.
Läs merNordic Masters Cross Country Championships 2021 låter ju inte som en tävling en vill missa. Så resonerade självklart ett gäng av våra mest tävlingsflitiga veteraner som begav sig till Lida friluftsgård där Huddinge AIS och Tullinge IF anordnade årets nordiska mästerskap i terränglöpning. Och det blev fina medaljer med sig hem för alla våra representanter!
Läs merFörvisso inget mästerskap men likväl en klassisk terräng-tävling avgjordes första helgen i november då Kilsbergsleden ägde rum i löparspåren i Karlslund. En strålande sol och fina förutsättningar mötte en tapper skara löpare från klubben.
Läs merTerrängsäsongen tar ingen vila och helgen efter dubbla DM styrde ett gäng tävlingsvillga Start-veteraner kosan söderut mot Skåne och Höganäs för att ställa upp på Terräng-SM 2021. Det bjöds på en bana med både lera och höbalar som våra kämpar skulle forcera under 8 km löpning.
Läs merEfter lite drygt ett dygns vila från korta terräng-DM var så dags för det långa på söndagen. I år arrangerat av Hällefors Löparklubb där 10 km skulle avverkas vid Hurtigtorpet.
Läs merI mitten på oktober blev det en helg vigd för terränglöpning i länet. Först ut på lördagen var korta terräng-DM i Vretstorps IFs regi med start och mål i Vretstorps Folkets Park med många medaljer för klubbens löpare.
Läs merDet bjöds på mulet väder med perfekt temperatur denna lördag och det enda som kunde störa löparna var några sekundmeter blåst... Men det stoppade i sedvanlig ordning inte våra blågula hjältar.
Läs merDet var blågula löpare både på Sveriges framsida och Stockholm under lördagen som stod för fina insatser på den fruktansvärda marathondistansen.
Läs merÄntligen var det dags för en av IF Starts klassiska tävlingar igen! Denna gång var det Hostruset i västra Örebro som traditionseligt bjöd på snabba tider i det svala och duggregnande klimatet.
Läs merDet är en bra bit från Örebros långloppscup men självklart måste vi uppmärksamma Marie Daslers otroliga lopp under helgen som gick.
Läs merFör de som inte var på Lidingö utan hemmaplan bjöds det på Kumla Stadslopp över drygt 5 kilometer.
Läs merPå olika håll på Lidingö sprang Startlöpare olika distanser och det var några riktigt fina tider och placeringar det bjöds på!
Läs merÄnnu en gång var det dags för den klassiska Tarstaborgsrundan där man kan springa 1.5, 4 eller 9 kilometer.
Läs merSamma dag som Närkespelen arrangerades även BLU och det var några från klubben som i sedvanlig ordning gav sig på denna mycket utmanande bana och distans.
Läs merNärkespelen arrangerades 18/9 och det var två Startlöpare som deltog.
Läs merKilsbergen Trailrun gick detta år samma dag som Norasjön Runt och några valde skogsvägarna före asfalten.
Läs merDet var dags för den anrika löpartävlingen Norasjön Runt som detta år dessutom gällde som VSM på distansen halvmarathon! För resultat i respektive klass är det bara att följa länken nedan. Som vanligt otroligt många fina topplaceringar av blågula löpare!
Läs merÄnnu en gång var det dags för den fantastiska Spartacusstafetten i Karlslund och ännu en gång var det ett fantastiskt stort gäng Startlag på startlinjen!
Läs merDet något knixiga Wadköpingsloppet gick av stapeln i början av september och som vanligt skulle man bland annat ta sig upp för den enormt utmanande grusbacken vid Karlslund på vägen till mål.
Läs mer